STAND
WITH
UKRAINE

Tiekamies pasākumos!

2023

PĀRMAIŅU PRIEKŠĀ

Festivālam ir divi tematiskie fokusi: ilgstpējīgas domāšanas integrēšana mākslas radīšanas procesā un jaunas sabiedrības būvēšana, reaģējot uz globāli satricinošiem notikumiem. Tiek pārstāvētas subkultūras un kopienas, kuras pastāv līdzās sabiedrības pamatstraumei un kuras var mainīt pasaules kārtību, atdzīvināt mitoloģiskas būtnes. Dzīva būtne tiek izstādīta kā sabiedrības un dabas mikro mēroga modelis, tiek iedzīvinātas dvēseles privātās vēlmes un kolektīvās apziņas slēptās zonas. Mēs atrodamies uz smalkās robežas, kas pirmatklājēju radīto pagātni šķir no zinātniskajā fantastikā aprakstītās nākotnes. Mēs vienmēr esam būtisku pārmaiņu priekšā.

Festivāla centrālais notikums ir Baltijas laikmetīgās grafikas izstāde “Pārmaiņu priekšā” izstāžu zālē “Rīgas Mākslas telpa” no 2023. gada 9. jūnija līdz 6. augustam.

Programmu papildina divi satelītpasākumi Rīgas apkaimēs – somu mākslinieka Juho Poesiloe Pöysti personālizstāde Āgenskalna tirgus Jauniešu stacijā no 2023. gada 3. līdz 31. augustam un Stīva Vanoni (Steve Vanoni, ASV) rezidence Grīziņkalnā.

Pasākumu grafiks

ATKLĀŠANAS PASĀKUMS

10.06.2023. 17.00-22.00
Rīgas Mākslas telpā, Kungu ielā 3

Ielūdzam uz starptautiskā grafikas festivāla PRINTMAKING IN atklāšanas pasākumu, kas piedāvās intensīvu mākslas programmu.
Atklāšanas pasākumā ar performanci piedalīsies ievērojamā starptautiskā mākslinieku apvienība NON GRATA, Dr. Kontra, Kate Seržāne un citi mākslinieki.

IZSTĀDE “PĀRMAIŅU PRIEKŠĀ”

11.06. – 06.08.2023.
OTRDIEN — SVĒTDIEN no 11.00 līdz 18.00
Rīgas Māksals telpā, Kungu ielā 3

Baltijas laikmetīgās grafikas izstādē “Pārmaiņu priekšā” Rīgas mākslas telpā Latviju pārstāvēs mākslinieki Aija Bley, Elīna Elere, Marta Folkmane, Raitis Hrolovičs, Mārīte Kluša, Ernests Kļaviņš, Leonards Laganovskis, Ilze Lībiete un Jānis Murovskis, Igauniju – Peeter Allik, Jüri Arrak, Anonymous Boh, Toomas Kuusing, Taje Tross, Regina-Mareta Soonsein un Leonhard Lapin, bet Lietuvu – Marta Vosylite, Vaiva Kovieraitė Trumpė, Mikolajus Vilutis un Evaldas Mikalauskis.

Izstādē piedalās ievērojams skaits dažādu paaudžu Baltijas mākslinieku, kuri savā daiļradē reflektējuši par pārmaiņu tematiku – festivāla vadmotīvs šogad ir “Pārmaiņu priekšā”. Tā ir atsauce gan uz sabiedrībā pašlaik valdošajām sajūtām par iespējamo pasaules kārtības maiņu, gan par tām izmaiņām, kuras neizbēgami piemeklē visu un visus, matērijai pamazām sabrūkot un transformējoties citos elementos.

Vai mākslas darbs var būt mūžīgs? Kāds impulss liek atmosties ilgstoši iemigušam cilvēkam vai sabiedrībai? Kurā brīdī nesenas atmiņas pāraug nostalģijā, līdz izbalo pavisam? Kad īsts intelekts kļūst par mākslīgu? Mēs vienmēr atrodamies pārmaiņu priekšā, taču robeža starp “tad” un “tagad” ne vienmēr ir viegli notverama. Arī druka kā ātra un vienkārša metode teksta un attēla reproducēšanai savulaik lika sabiedrībai bažīties par pārmaiņām, kuras varētu radīt straujā informācijas apmaiņa.

IZSTĀDES ATKLĀŠANA

STĪVS VANONI (Steve Vanoni)

31.07.2023.
PIRMDIENA

IZSTĀDES ATKLĀŠANA

JUHO POESILOE PÖYSTI

03. – 29.08.2023.
Āgenskalna tirgus Jauniešu stacijas telpās.

Meistarklases

JĀNIS MUROVSKIS
Sietspiedes darbnīca

11.06. 2023.
SVĒTDIENA
18.00 – 19.30
Rīgas Mākslas telpā, Kungu ielā 3

LĀSMA PUJĀTE
Folijlitogrāfijas darbnīca

13.06. 2023.
OTRDIENA
18.00 – 19.30
Rīgas Mākslas telpā, Kungu ielā 3

Lāsma-Pujāte

STĪVS VANONI (Steve Vanoni)
Meistarklase

29., 30.06. 2023.
CETURTDIENA, PIEKTDIENA

Sietspiedes darbnīca ar IEVU NAGLIŅU un JUSTĪNI LŪCI

27.08. 2023.
SVĒTDIENA
Āgenskalna tirgus Jauniešu stacijas telpās.

MĀKSLINIEKI

LATVIJA

IGAUNIJA

LIETUVA

NON GRATA

“NON GRATA” ir starptautisks performanču mākslinieku kolektīvs, kurā piedalās aptuveni 40 dalībnieku – galvenokārt no Igaunijas, bet arī no Kvebekas, Somijas, Zviedrijas, Vācijas, ASV, Francijas un Čīles. Dalībnieku galvenā raksturiezīme ir viņu anonimitāte, strādājot grupā, vietējās mākslas pasaules un masu mediju nepārzināšana. “NON GRATA” ir uzstājušies Āzijā, Eiropā, Dienvid- un Ziemeļamerikā, kur notikušas ielu akcijas un gari geto maratoni.
Tiem, kuru mākslu pasaule sākas tur, kur beidzas mākslas pasaule, “NON GRATA” ir bijuši atbrīvotāji, kas rada fascinējošo spraugu šķietami negrozāmajā straumē, kura mūs nodod – viņi ārstē mūs no incesta. Grupas pamata nostāja ir ētiska – tas ir primitīvā, bezpersoniskā un eksperimentālā atveids. Grupas performances vadās pēc loģikas, kura paģēr izvairīties no kodiem. Prezentācijas ir fiziski teksti, kuru ortogrāfija un lasījumus grupas dalībnieki notur faktisku darbību robežās. Estētiskos un provokatīvos izaicinājumus var vērot vietās, kurās mākslas pasaulei nav ietekmes.
““Academia Non Grata” tika izveidota vienā nolūkā – kā pretspēks mākslas pasaules augstprātīgajai attieksmei, kurā valda jeņķu stila kapitālisms,” skaidro Als Paldroks, “Mākslinieki ir kļuvuši vai nu par tādiem, kuri apmierina sabiedrības estētiskās vajadzības, maziem uzņēmējiem, kuri taisa smukas lietiņas, vai sabiedrības pamuļķiem, kurus oficiāli pasludina par pretiniekiem.”

SARUNAS AR MĀKSLINIEKIEM

JĀNIS MUROVSKIS
Diskusija

01.08.2023.
18.00 – 20.00
OTRDIENA

JUHO POESILOE PÖYSTI
Diskusija

03.08.2023.
18.00 – 20.00
CETURTDIENA