Leonards Laganovskis

Leonards-Laganovskis

Iepazīstinām ar izstādes PĀRMAIŅU PRIEKŠĀ māksliniekiem!
LEONARDS LAGANOVSKIS

“Mušu slepenā dzīve”
Digitālā druka, 100×70 cm, 3 darbi. 2010. / 2023.

Mākslinieks Leonards Laganovskis ir konceptuālists, kurš izvēlas tiešu, minimālistisku un daudzslāņainu valodu. Laganovskis labprāt pēta laikmeta notikumus un novēro ikdienas dzīves paradokusus. Savos darbos sasaista šodienas realitāti ar vēsturiskiem un politiskiem kontekstiem. Laganovska māksla ir gan intelektuāli piesātināta, gan humora pilna.
Autors strādā ar dažādiem medijiem – zīmējums, gleznojums, fotogrāfija, performance, vides objekti, sienu gleznojumi. Viņa darbi atrodas daudzu muzeju kolekcijās un privātkolekcijās Latvijā, ASV, Igaunijā, Krievijā, Lihtenšteinā Vācijā.
Izstādē skatāms 2010. gadā tapis triptihs, kas šeit eksponēts pirmo reizi. Darba ideja rosina domāt, ka mušām piemīt absolūtā jeb arhetipiskā atmiņa un spēja atkārtot jeb “nokopēt” notikumus, kas viņām šķiet svarīgi pēc sev vien zināmas loģikas. Darbu apakšvirsraksti skatītajam dod norādes par mušu slepeno dzīvi.
“Franz, mēs neko neaizmirstam. Tas notiks ar visiem tādiem, kā Tu.” Šveika laikā, kad mušas bārā apkakāja Austroungārijas erchercoga Franča Ferdinanda (Franz Ferdinand) portretu, bāra īpašnieks, kurš attiecās to notīrīt, saņēma bargu cietumsodu.
“Jurij, mēs bijām ar Tevi kosmosā, bet tikai Tu, kuces dēls, saņēmi slavu.” Mušu pašapziņa un pasaules slava nenobālēt pat pret tik slaveniem cilvēkiem kā Jurijs Gagarins, tāpēc viens darbs veltīts arī viņam.
“Džef, Tu esi mūžīgi mūsu ganglos, brāl.”
Šausmu filma “Muša” (The Fly, režisors Deivids Kronenbergs, ASV, 1986) ir cienīgs veltījums mušu pasaulei, tāpēc galvenās lomas atveidotājs Džefs Goldblūms ir pelnījis sirsnīgu piemiņu.
Izstādi iespējams apskatīt un iepazīties ar laikmetīgās grafikas pārstāvjiem Baltijā līdz 6. augustam Rīgas mākslas telpa.
Foto: Pēteris Rūcis